Hledaný výraz

Schaeffler pomáhá výrobcům převodovek omezit množství různých součástek

Pressrelease Stage Image
Snížení nákladů při použití modulárního řešení převodovek: Ložiska převodovek různého konstrukčního provedení, ale se stejnými vnějšími rozměry umožňují přizpůsobit uložení s ohledem na požadovanou únosnost, tuhost a pásmo otáček

08.03.2019 | Praha

  • Schaeffler vyvíjí zaměnitelná ložisková řešení převodovek, umožňující splnit rozdílné požadavky ve stejném montážním prostoru
  • Díky identickým vnějším rozměrům lze snížit počet různých variant ozubených kol, hřídelí a skříní modulárně řešených převodovek
  • Vzhledem k vyšším počtům stejných dílů výrazně klesají výrobní náklady

Výrobci převodovek používají v rámci modularizace svých portfolií různé počty převodových zubů, flexibilně kombinovatelné převodové stupně a různé počty planetových převodů. V závislosti na konkrétním nasazení se mění otáčky i zatížení použitých komponent, jako jsou hřídele, ozubení a ložiska. Podle příslušné konfigurace převodovky a souvisejících požadavků ohledně tuhosti a únosnosti je pak nutné v místě uložení použít ložiska s jinými rozměry, takže je třeba používat řadu různých skříní, vík skříní, ozubených kol a hřídelí.

Koncepce společnosti Schaeffler naproti tomu umožňuje, aby byly převodovky odlišných konfigurací, ale se stejným místem uložení osazeny valivými ložisky různého konstrukčního provedení, avšak se stejnými rozměry. Tato „zaměnitelná řešení převodovek“ se nabízejí například v rozměrové řadě 18 pro přesné servo-planetové převodovky: Radiální kuličková ložiska FAG řady 618, kuličková ložiska s kosoúhlým stykem INA řady 718 a také válečková ložiska s kosoúhlým stykem INA řady SGL umožňují přizpůsobit uložení s ohledem na otáčky, únosnost a tuhost, a to při zachování stejného montážního prostoru. Válečková ložiska s kosoúhlým stykem INA řady SGL dosahují z těchto tří variant nejvyšší tuhosti, a umožňují tak realizovat extrémně ohybově tuhá uložení a pohony s velmi přesným polohováním.

Vzhledem ke stejným vnějším rozměrům už nejsou zapotřebí specifické adaptéry a varianty konstrukčních dílů, a to především v případě hřídelí, skříní a jejich vík. Odpadají tak rovněž práce související s vývojem těchto komponent – počínaje úpravami výkresů a konče programováním NC strojů ve výrobě. Snížení množství různých variant ozubených kol, hřídelí a skříní přináší vyšší počty produkovaných kusů, nižší jednotkové náklady a kratší dodací lhůty.

Modulární řešení pro uložení planetových kol

K uložení planetových kol se z důvodů souvisejících s montážním prostorem a tuhostí často používají válečková ložiska bez vnějšího kroužku. V závislosti na požadované tuhosti nebo potřebných otáčkách se pak používají ložiska ve verzi s klecí i bez klece. Vzhledem k rozdílným průměrům obalové kružnice však tato ložiska nejsou vzájemně zaměnitelná. Kvůli tomu je také nutné konstruovat, vyrábět a montovat nová planetová kola. Aby bylo možné nabídnout zaměnitelná ložisková řešení i pro uložení planetových kol, vyvinuli konstruktéři společnosti Schaeffler válečková ložiska INA s klecí řady RSLK 1822, RSLK1830 a RSLK1850, která rozměrově odpovídají válečkovým ložiskům s plným počtem valivých těles řady RSL. Vzhledem k identickým vnějším rozměrům jsou tato ložiska zaměnitelná bez změny konstrukce. Také v tomto případě odpadají veškeré úpravy konstrukce a s nimi související náklady i vynaložený čas.

Vydavatel: Schaeffler CZ
Země vydání: Česká republika

Příslušná média

Terms of use for Schaeffler press pictures

Schaeffler press pictures may only be used for editorial purposes. Unless otherwise stated, all copyrights and rights of use and exploitation are owned by Schaeffler Technologies AG & Co. KG, Herzogenaurach (Germany) or by one of its affiliated companies. The reproduction and publication of Schaeffler press pictures is only permitted if the source is stated as follows: "Image: Schaeffler". The pictures may be used free of charge in such cases. The use of pictures for advertising or other commercial purposes, in particular their disclosure to third parties for commercial purposes, is hereby prohibited. Pictures may only be edited with the approval of Schaeffler.

We kindly request that a specimen copy be sent to us when Schaeffler press pictures are published in printed media (or a digital copy in the case of publication in electronic media). When using Schaeffler press pictures in films, please notify us and state the title of the film.

Use and utilization of Schaeffler press pictures is subject to the substantive laws of Germany without its conflict of law provisions. The place of competent jurisdiction shall be Nuremberg, Germany.

Postal adress:
Schaeffler Technologies AG & Co. KG
Corporate Communication
Industriestraße 1-3
91074 Herzogenaurach
Germany

presse@schaeffler.com

Materiály ke stažení

Tiskové zprávy

Balíček (tisková zpráva + média)

Sdílet stránku

Společnost Schaeffler využívá cookies k optimalizaci webové stránky a k zajištění jejího optimálního využití. Při dalším používání této webové stránky souhlasíte s aplikací cookies. Více informací

Akceptovat