Hledaný výraz

Eurobike 2021 Schaeffler představuje bezřetězový systém elektrického pohonu „Free Drive“ pro jízdní kola

Pressrelease Stage Image
Konfigurovatelné šlapání: Nový systém Free Drive od společnosti Schaeffler sází na technologii „bike-by-wire“.

30.08.2021 | Svitavy/Friedrichshafen

  • Technologie „bike-by-wire“ skýtá nové obchodní příležitosti v oblasti mikromobility
  • Systém Free Drive dále posiluje naše postavení preferovaného partnera pro mobilitu v oblasti elektrických pohonů
  • Robustní systém umožňuje maximálně flexibilní konstrukční řešení jízdních kol při ještě nižším opotřebení

Síťové propojení, flexibilita, trvalá udržitelnost a ekologie: Nové trendy v oblasti mobility kladou vysoké nároky na produkty a technologie. Schaeffler přistupuje k problematice pohybu komplexně a nabízí řešení, která uspokojí všechny požadavky zákazníků – i ty, které se týkají dopravy na kratší vzdálenosti, tzv. mikromobility. Tento dodavatel automobilek i dalších průmyslových odvětví prezentuje na veletrhu Eurobike 2021 ve Friedrichshafenu inovativní řešení pro cyklisty v podobě systému Free Drive s technologií „bike-by-wire“. Bezřetězový systém pohonu je výsledkem společného vývoje se společností Heinzmann GmbH & Co. KG, která se specializuje na elektrické pohony jízdních kol, a odpadá u něj mechanické spojení generátoru s motorem. Díky tomu lze použít zcela nová konstrukční řešení kol i konfigurace pedálů, a to při ještě nižší potřebě dílů podléhajících opotřebení. „Společnost Schaeffler je preferovaným partnerem pro řešení mobility budoucnosti, což také znovu prokázala inovativním systémem Free Drive, určeným pro elektrokola,“ uvádí Matthias Zink, ředitel úseku Automotive Technologies společnosti Schaeffler AG. „Tento vývoj dokazuje, že jsme se transformovali na předního poskytovatele elektrických pohonů. Při tomto vývoji jsme čerpali ze svých po celá desetiletí získávaných znalostí a zkušeností z oblasti mechatroniky vozidel, které teď přenášíme i na segment jízdních kol. Trh s elektrokoly trvale roste a pro společnost Schaeffler jako partnera v oblasti elektromobility přináší další obchodní možnosti.“ Schaeffler má již s tímto segmentem mnohaleté zkušenosti a naposledy někdy v roce 2016 představil mechatronické automatické řazení VELOMATIC.

Jeden systém pro všechny aplikace

Centrální součástí systému Free Drive je generátor od společnosti Schaeffler, který klade pedálu stejnoměrný odpor a zároveň využívá šlapací výkon jezdce. Toto řešení, které umožňuje rekuperaci, představuje sériový hybridní pohon a převádí mechanickou energii, vytvářenou šlapáním, na elektrickou energii, kterou pak zase motor v náboji kola přemění zpět na mechanickou energii. Přebývající energie se ukládá v akumulátoru. Všechny součásti systému spolu komunikují jako v automobilu prostřednictvím sběrnice CAN. Kompletní, optimálně vyladěný systém, který prodává společnost Heinzmann GmbH & Co. KG, poskytuje trvalý výkon 250 W, zajišťovaný pedálovým generátorem, pohonným motorem, akumulátorovou jednotkou a rozhraním mezi člověkem a strojem (HMI). „Systém Free Drive je výsledkem spojení dlouholetých zkušeností firmy Heinzmann s pohony a celým tímto odvětvím se systémovými a mechatronickými kompetencemi koncernu Schaeffler,“ vysvětluje Peter Mérimèche, ředitel úseku elektrických pohonů společnosti Heinzmann GmbH & Co. KG.

„Nezáleží na tom, zde se jedná o vozidla se 2, 3 nebo 4 koly: Díky absenci mechanického spojení generátoru s motorem nabízí systém Free Drive maximální flexibilitu, pokud jde o konstrukční řešení jízdního kola a konfiguraci pedálů, s možností přizpůsobení požadavkům kola i potřebám jezdce, a to při minimálním opotřebení,“ říká Dr. Jochen Schröder, vedoucí obchodního úseku Elektromobilita. Díky kompaktnosti systému Free Drive lze zachovat běžnou vzdálenost mezi pedály, činící 138 mm. Systém Free Drive lze nezávisle na výrobci specifikovat pro různé aplikace. Provozovatelům flotil přináší systém Free Drive ergonomické, servisně nenáročné a robustní řešení s nízkými náklady na provoz a údržbu, protože nevyužívá spotřební díly a řetězové ústrojí. Dr. Jochen Schröder: „Tímto rozšířením portfolia v segmentu jízdních kol Schaeffler nejenže posiluje své zapojení do rychle rostoucího trhu s elektrokoly, ale také dostává vlastnímu závazku, že bude v průkopnickém duchu spoluutvářet mobilitu budoucnosti.“

Navštivte expozici skupiny Schaeffler na veletrhu Eurobike od 1. do 4. září 2021 na stánku kooperujícího partnera, kterým je společnost Heinzmann GmbH & Co. KG, v hale A6-208.

Vydavatel: Schaeffler AG
Země vydání: Česká republika

Příslušná média

Terms of use for Schaeffler press pictures

Schaeffler press pictures may only be used for editorial purposes. Unless otherwise stated, all copyrights and rights of use and exploitation are owned by Schaeffler Technologies AG & Co. KG, Herzogenaurach (Germany) or by one of its affiliated companies. The reproduction and publication of Schaeffler press pictures is only permitted if the source is stated as follows: "Image: Schaeffler". The pictures may be used free of charge in such cases. The use of pictures for advertising or other commercial purposes, in particular their disclosure to third parties for commercial purposes, is hereby prohibited. Pictures may only be edited with the approval of Schaeffler.

We kindly request that a specimen copy be sent to us when Schaeffler press pictures are published in printed media (or a digital copy in the case of publication in electronic media). When using Schaeffler press pictures in films, please notify us and state the title of the film.

Use and utilization of Schaeffler press pictures is subject to the substantive laws of Germany without its conflict of law provisions. The place of competent jurisdiction shall be Nuremberg, Germany.

Postal adress:
Schaeffler Technologies AG & Co. KG
Corporate Communication
Industriestraße 1-3
91074 Herzogenaurach
Germany

presse@schaeffler.com

Materiály ke stažení

Tiskové zprávy

Balíček (tisková zpráva + média)

Sdílet stránku

Společnost Schaeffler využívá cookies k optimalizaci webové stránky a k zajištění jejího optimálního využití. Při dalším používání této webové stránky souhlasíte s aplikací cookies. Více informací

Akceptovat